Jak już wiesz pielęgnację dobiera się do typów skóry głowy. Jeśli znasz już mój tekst: "Jaki masz typ skóry głowy?" Zapewne nie masz problemu z klasyfikacją swojej skóry głowy do jednego z 4 typów:
- Skóra normalna,
- Skóra tłusta,
- Skóra sucha,
- Skóra wrażliwa.
Teraz wyjaśnię Ci jakiej pielęgnacji wymaga każdy z wyżej wymienionych typów skóry głowy i jakie produkty sprawdzą się tu najlepiej podając konkretne przykłady.
Dla przypomnienia jadnak produkty do skóry głowy to:
- Peelingi (tylko te do skóry głowy),
- Szampony,
- Lotiony, sera (popularnie nazywane wcierkami),
- Maski do skóry głowy (nie mylić z maskami do włosów)
Odżywki, maski, sera, olejki, lakiery, pianki są kosmetykami wyłącznie do włosów i ze skórą głowy nie powinny mieć kontaktu.
SKÓRA TŁUSTA
Skóra taka wymaga regularnego oczyszczania zarówno peelingami do skóry głowy, jak i szamponami sebo-regulującymi stosowanymi naprzemiennie z szamponami do częstego stosowania.
Zalecenia:
Pielęgnacja:
Przykładowo dla takiej skóry najlepiej sprawdzi się:
Peeling
Glinka peelingująca – która nadaje się do skóry tłustej, również wrażliwej. Drugim peelingiem do skóry tłustej jest Oczyszczający peeling do skóry głowy, który dokładnie oczyszcza i usuwa martwy naskórek. W zabiegach trychologicznych do glinki czasami dodajemy równie Kojący olej peelingujący do skóry głowy, w ilości około 15 kropli, co dodatkowo daje działanie kojące.
Szampon
Szampon regulujący przetłuszczanie i nadpotliwość jest delikatnym szamponem dla osób ze zwykłym przetłuszczaniem. Sprawdza się również u osób z problemem nadpotliwości, które mają problem z nieprzyjemnym zapachem skóry głowy. Stosujemy go również przy swędzeniu skóry głowy między myciami. Zalecam go również osobom, które chcą przedłużyć świeżość skóry głowy do kolejnego mycia.
Szampon tego typu należy używać naprzemiennie z szamponem do częstego mycia lub delikatnym szamponem nawilżającym np. Nawilżający szampon do wrażliwej skóry głowy.
Szampon sebo-regulujący dobrze się sprawdzi się u osób z silnym przetłuszczaniem, czyli łojotokiem.
Redukuje swędzenie, nie podrażniając i nie wysuszając skóry głowy. Reguluje wydzielanie sebum i normalizuje pracę gruczołów łojowych. Stosujemy go u osób z łojotokiem, łojotokowym zapaleniem skóry głowy i tłustej skórze. Dla osób z łysieniem androgenowym przy nadmiernym i silnym przetłuszczaniu, oraz bardzo tłustej skórze ze swędzeniem w następnych dniach po umyciu. Szampon ten stosujemy do 2 razy w tygodniu przy codziennym myciu a w pozostałe dni doradzam szampon do częstego mycia lub delikatny szampon nawilżający np.: Nawilżający szampon do wrażliwej skóry głowy lub kojący np. Szampon kojący.
Serum
Zdrowa tłusta skóra głowy nie wymaga żadnego szczególnego serum do skóry głowy. Jednak dla osób borykających się z wypadaniem włosów sprawdzi się serum MelaCell active pobudzające wzrost włosów. Natomiast dla osób z podrażnieniami lub swędzeniem stosuje się serum kojące. Nie mniej, jak wspominałam nie są to elementy podstawowej pielęgnacji.
SKÓRA SUCHA
Skóra taka wymaga nawilżania, wzmocnienia bariery skórnej, ale też regularnego oczyszczania zarówno peelingami do skóry głowy, jak i szamponami nawilżającymi. Najczęściej popełnianym błędem osób z suchą skórą głowy jest zbyt rzadkie mycie, które może w pierwszej kolejności prowadzić do swędzenia i łupieżu suchego.
Zalecenia:
Pielęgnacja:
Do skóry suchej zalecam najczęściej:
Peeling
Oczyszczająco-nawilżający żel-peeling do skóry głowy, który delikatnie oczyści i nawilży skórę głowy, działając też trochę jak maska-plasterek na skórę głowy. Do skóry suchej swędzącej, łuszczącej się lub z podrażnieniami sprawdzi się również Kojący olej peelingujący, który jest olejem peelingującym do skóry głowy i ma dodatkowo działanie łagodzące podrażnienia.
Szampon
Jako szampon dla skóry suchej sprawdzi się dobrze szampon nawilżający do wrażliwej skóry głowy. Ten szampon jest przeznaczony do suchej i wrażliwej skóry głowy, w tym po zabiegach trwałej ondulacji i farbowaniu. Łagodzi podrażnienia, zapewnia ochronę i nawilżenie skóry. Daje uczucie odświeżenia i komfortu. Zmniejsza swędzenie i napięcie skóry głowy. Normalizuje proces złuszczania, działa kojąco i odświeżająco. Szampon jest przeznaczony do częstego stosowania. Nie wypłukuje koloru. Idealnie sprawdza się jako drugi szampon do częstego stosowania z szamponami sebo-regulującymi lub przeciwłupieżowymi. Jeśli skóra sucha jest podrażniona można rozważyć stosowanie szamponu kojącego naprzemiennie lub okresowo albo zamiast szamponu nawilżającego.
Serum
Bardzo sucha skóra może dodatkowo wymagać serum nawilżającego. Dla osób borykających się z wypadaniem włosów sprawdzi się serum MelaCell active pobudzające wzrost włosów, które może stosować równolegle z serum nawilżającym i kojącym. Przy skórze suchej z podrażnieniami lub swędzeniem warto włączyć przynajmniej okresowo serum kojące do skóry głowy.
SKÓRA WRAŻLIWA
Zalecenia:
Pielęgnacja:
Przykładowo dla takiej skóry najlepiej sprawdzi się:
Peeling
Do pielęgnacji wrażliwej skóry głowy jako peeling stosujemy kojący olej peelingujący. Ten peeling jest stworzony do takiego typu skóry. Czasami jednak sytuacja jest bardziej złożona i skóra wrażliwa może być tłusta lub sucha podrażniona lub tylko mieć takie skłonności. Gdy dużym problemem takiej skóry jest przetłuszczanie, a skóra jest wrażliwa, to często w zabiegach stosujemy glinkę peelingującą z kilkoma kroplami oleju peelingującego. Gdy natomiast skóra wrażliwa jest skórą suchą, gdzie istotnym problemem jest jej przesuszenie, możemy rozważyć oczyszczająco-nawilżający żel-peeling jako jedyny peeling lub na przemian z kojącym olejem peelingujący.
Szampon
Dla skóry wrażliwej skłonnej do podrażnień i stanów zapalnych lub też często swędzącej, sprawdzi się Szampon kojący.
Szampon kojący - łagodzi stany zapalne, podrażnienia i swędzenie skóry głowy. Natomiast zawartość komórek macierzystych jabłoni i ekstrakt z palmy sabałowej wspomaga regenerację naskórka i gojenie się ran. Szampon jest przeznaczony do częstego stosowania dla skóry podrażnionej, suchej i wrażliwej. Zapobiega nadmiernemu łuszczeniu się skóry i swędzeniu. Idealnie sprawdza się do częstego stosowania przy: łuszczycy, trichodynii (ból skóry głowy) zapaleniu mieszków włosowych (krostach), łojotokowym zapaleniu skóry głowy, łysieniach bliznowaciejących, toczniu lub łysieniach ze stanem zapalnym.
Serum
Skóra wrażliwa jest wymagająca i po myciu wskazane jest użycie serum do skóry głowy o działaniu kojącym i tu przykładem jest kojące serum do skóry głowy.
SKÓRA NORMALNA
To rzadki przypadek skóry głowy, w równowadze bez jakichkolwiek problemów. Przy poprawnej pielęgnacji sprawdzi się po prostu Nawilżający szampon do wrażliwej skóry głowy, czyli delikatny szampon nawilżający nadający się do częstego stosowania.
Taka skóra również wymaga okresowego peelingu, łagodnym nawilżającym peelingiem najlepiej z aloesem i mocznikiem, i tu polecam Oczyszczająco-nawilżający żel-peeling do skóry głowy.